
Original: $65.43
-65%$65.43
$22.90The Story
- Evo Tour 19 700C double wall rim - Black
- Inner Rim Width: 19 mm
- Rim Height: 20 mm
- Pin joint construction
- No Eyelets
- Schrader valve
- 36 holes
- Stainless steel spokes - Silver
Attributes
| Depth | 20mm |
| Rim Color | Black |
| Rim Construction | Double wall |
| Rim Drilling | 36 |
| Rim inner width range | 0-21.9mm |
| Rim Internal Width | 19mm |
| Rim Material | Aluminum |
| Rim Model | Evo Tour 19 |
| Skewers Included | Yes |
| Spoke Type | Sapim |
| Valve | Schrader |
| Wheel Diameter/ISO | 700C / 622 |
| Wheel Tire Type | Clincher |
| Wheel-Brake Comp. | Rim |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
- Evo Tour 19 700C double wall rim - Black
- Inner Rim Width: 19 mm
- Rim Height: 20 mm
- Pin joint construction
- No Eyelets
- Schrader valve
- 36 holes
- Stainless steel spokes - Silver
Attributes
| Depth | 20mm |
| Rim Color | Black |
| Rim Construction | Double wall |
| Rim Drilling | 36 |
| Rim inner width range | 0-21.9mm |
| Rim Internal Width | 19mm |
| Rim Material | Aluminum |
| Rim Model | Evo Tour 19 |
| Skewers Included | Yes |
| Spoke Type | Sapim |
| Valve | Schrader |
| Wheel Diameter/ISO | 700C / 622 |
| Wheel Tire Type | Clincher |
| Wheel-Brake Comp. | Rim |






















