Original: $887.06
-65%$887.06
$310.47The Story
- Designed to add comfort and control to your gravel ride so you can unlock new terrain.
- Charger Race Day 2's rock-solid lockout allows you to tackle rough paths comfortably without sacrificing tarmac efficiency.
- Fits up to 29x2.25 tires
- Solo Air spring tuned for short travel
- Bolt on fender included
- SRAM Model ID: FS-RDYX-ULT-A1
Attributes
| Brake Type | Disc |
| Crown Material | Aluminum |
| Damping | Charger Race Day 2 |
| Damping Adjustments | External rebound, 2 position comp (open/lock) |
| e-Bike approved | Yes |
| Lower Tubes Material | Magnesium |
| Maximum Rotor Size | 180mm |
| Maximum Tire Width | 58mm |
| Rake | 45mm |
| Spring Adjustments | Air pressure |
| Spring Type | Solo Air |
| Stanchions Diameter | 30mm |
| Stanchions Material | Aluminum |
| Steerer Tube | 1-1/8''-1.5'' |
| Steerer Tube Material | Aluminum |
| Wheel Diameter | 700C |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
- Designed to add comfort and control to your gravel ride so you can unlock new terrain.
- Charger Race Day 2's rock-solid lockout allows you to tackle rough paths comfortably without sacrificing tarmac efficiency.
- Fits up to 29x2.25 tires
- Solo Air spring tuned for short travel
- Bolt on fender included
- SRAM Model ID: FS-RDYX-ULT-A1
Attributes
| Brake Type | Disc |
| Crown Material | Aluminum |
| Damping | Charger Race Day 2 |
| Damping Adjustments | External rebound, 2 position comp (open/lock) |
| e-Bike approved | Yes |
| Lower Tubes Material | Magnesium |
| Maximum Rotor Size | 180mm |
| Maximum Tire Width | 58mm |
| Rake | 45mm |
| Spring Adjustments | Air pressure |
| Spring Type | Solo Air |
| Stanchions Diameter | 30mm |
| Stanchions Material | Aluminum |
| Steerer Tube | 1-1/8''-1.5'' |
| Steerer Tube Material | Aluminum |
| Wheel Diameter | 700C |























