✨ New Arrivals Just Dropped!Explore

$45.80
Original: $130.87
-65%Wheel Shop Road/Track - 700C - Alex DA22 Black/DT Champion—
$130.87
$45.80The Story
- HLC.Web.Services.CmsService.Models.Pages.CmsPageProductDetails
- Alex DA22 double wall 700C road rim - Black
- Machined sidewalls w/wear line indicator
- Inner rim width: 13.9 mm
- Outer rim width: 19.6 mm
- Rim height: 22 mm aero profile design
- Rim weight: 450 g
- Sleeve joint construction
- No eyelets
- Presta valve
- 32 holes
- DT Champion spokes - Silver
Attributes
| Axle Type | Bolt-on |
| Hub Model | Formula TH-50 |
| Hub Spacing | 100mm |
| Position | Front |
| Rim Color | Black |
| Rim Construction | Double wall |
| Depth | 22mm |
| Rim Drilling | F: 21, R: 24 |
| Rim External Width | 19.6mm |
| Rim Internal Width | 13.9mm |
| Rim Material | Aluminum |
| Rim Model | Alex DA22 |
| Skewers Included | Yes |
| Spoke Type | Sapim |
| Valve | Presta |
| Wheel-Brake Comp. | Rim |
| Wheel Diameter/ISO | 700C / 622 |
| Wheel Tire Type | Clincher |
| Rim inner width range | 0-21.9mm |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
- HLC.Web.Services.CmsService.Models.Pages.CmsPageProductDetails
- Alex DA22 double wall 700C road rim - Black
- Machined sidewalls w/wear line indicator
- Inner rim width: 13.9 mm
- Outer rim width: 19.6 mm
- Rim height: 22 mm aero profile design
- Rim weight: 450 g
- Sleeve joint construction
- No eyelets
- Presta valve
- 32 holes
- DT Champion spokes - Silver
Attributes
| Axle Type | Bolt-on |
| Hub Model | Formula TH-50 |
| Hub Spacing | 100mm |
| Position | Front |
| Rim Color | Black |
| Rim Construction | Double wall |
| Depth | 22mm |
| Rim Drilling | F: 21, R: 24 |
| Rim External Width | 19.6mm |
| Rim Internal Width | 13.9mm |
| Rim Material | Aluminum |
| Rim Model | Alex DA22 |
| Skewers Included | Yes |
| Spoke Type | Sapim |
| Valve | Presta |
| Wheel-Brake Comp. | Rim |
| Wheel Diameter/ISO | 700C / 622 |
| Wheel Tire Type | Clincher |
| Rim inner width range | 0-21.9mm |






















