✨ New Arrivals Just Dropped!Explore
$95.69
Original: $273.39
-65%SRAM Rival D1 AXS Quarq Left Arm/Spindle—
$273.39
$95.69The Story
- Upgrade standard (non-Wide) Rival D1 cranksets to power meter cranksets.
- Replaces non-drive crank arm and spindle. Uses existing drive side arm and chainrings.
- DUB bottom bracket adds durability and simplicity
- DUB-PWR spindle-based unit measures left side power to calculate total watts
- Long battery life to power a season of rides
- User replaceable AAA battery
- SRAM Model ID: PM-RIV-ASSY-D1
Attributes
| BB Inclusion | No |
| Connectivity | ANT+, BT LE |
| Crank Arm Length | 175mm |
| Crank Spindle Diameter | 28.99mm |
| Crankset Material | Aluminum |
| Drivetrain Spacing | Road Disc |
| Interface | DUB |
| Pedals Thread | 9/16'' |
| Primary Color | Black |
| Speed | 12 |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
- Upgrade standard (non-Wide) Rival D1 cranksets to power meter cranksets.
- Replaces non-drive crank arm and spindle. Uses existing drive side arm and chainrings.
- DUB bottom bracket adds durability and simplicity
- DUB-PWR spindle-based unit measures left side power to calculate total watts
- Long battery life to power a season of rides
- User replaceable AAA battery
- SRAM Model ID: PM-RIV-ASSY-D1
Attributes
| BB Inclusion | No |
| Connectivity | ANT+, BT LE |
| Crank Arm Length | 175mm |
| Crank Spindle Diameter | 28.99mm |
| Crankset Material | Aluminum |
| Drivetrain Spacing | Road Disc |
| Interface | DUB |
| Pedals Thread | 9/16'' |
| Primary Color | Black |
| Speed | 12 |























