✨ New Arrivals Just Dropped!Explore
Select Title
From $58.53
Original: $167.23
-65%Salt Plus Metron48—
$167.23
$58.53The Story
- Crank with heat treated tubular arms and a 48 spline 19mm spindle
- Includes a mid BB set
- Slimmer triangle shaped crank arm
- Left & right side sprocket bolt boss
Attributes
| BB Inclusion | No |
| Crank Spindle Diameter | 19mm |
| Crankset Material | Cr-Mo |
| Crankset Weight | 952g |
| Drivetrain Spacing | BMX |
| Interface | 19mm |
| Pedals Thread | 9/16'' |
| Primary Color | Black |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
- Crank with heat treated tubular arms and a 48 spline 19mm spindle
- Includes a mid BB set
- Slimmer triangle shaped crank arm
- Left & right side sprocket bolt boss
Attributes
| BB Inclusion | No |
| Crank Spindle Diameter | 19mm |
| Crankset Material | Cr-Mo |
| Crankset Weight | 952g |
| Drivetrain Spacing | BMX |
| Interface | 19mm |
| Pedals Thread | 9/16'' |
| Primary Color | Black |























