Original: $145.41
-65%$145.41
$50.89The Story
- A robust and versatile aluminium crankset with a 30mm spindle
- Fits frames with up to 86.5mm wide BB shells
- Self-extracting crank arm bolt on the drive side paired with 3-bolt direct mount interface for fat chainring swaps
- Adjustable preload collar helps to keep the correct bearing preload and avoid premature wear
Attributes
| BB Inclusion | No |
| Chainline | 51mm |
| Crank Spindle Diameter | 30mm |
| Crankset Material | Aluminum |
| Crankset Weight | 643g |
| Drivetrain Spacing | Road Disc |
| Interface | 30mm |
| Pedals Thread | 9/16'' |
| Primary Color | Black |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
- A robust and versatile aluminium crankset with a 30mm spindle
- Fits frames with up to 86.5mm wide BB shells
- Self-extracting crank arm bolt on the drive side paired with 3-bolt direct mount interface for fat chainring swaps
- Adjustable preload collar helps to keep the correct bearing preload and avoid premature wear
Attributes
| BB Inclusion | No |
| Chainline | 51mm |
| Crank Spindle Diameter | 30mm |
| Crankset Material | Aluminum |
| Crankset Weight | 643g |
| Drivetrain Spacing | Road Disc |
| Interface | 30mm |
| Pedals Thread | 9/16'' |
| Primary Color | Black |























