✨ New Arrivals Just Dropped!Explore
$26.72
Original: $76.34
-65%WeThePeople Logic—
$76.34
$26.72The Story
- Available in welded or sleeve joint versions
- Reinforced spoke hole area and thicker sidewalls to resist denting
Attributes
| Brake Type | Rim |
| Primary Color | Black |
| Rim Construction | Sleeved |
| Rim Drilling | 36 |
| Rim Eyelets | Single |
| Rim Internal Width | 35mm |
| Rim Material | Aluminum |
| Rim Weight | 475g |
| Tire Type | Clincher |
| Valve | Schrader |
| Wheel Diameter | 20'' |
| Wheel Diameter/ISO | 20'' / 406 |
Description
- Available in welded or sleeve joint versions
- Reinforced spoke hole area and thicker sidewalls to resist denting
Attributes
| Brake Type | Rim |
| Primary Color | Black |
| Rim Construction | Sleeved |
| Rim Drilling | 36 |
| Rim Eyelets | Single |
| Rim Internal Width | 35mm |
| Rim Material | Aluminum |
| Rim Weight | 475g |
| Tire Type | Clincher |
| Valve | Schrader |
| Wheel Diameter | 20'' |
| Wheel Diameter/ISO | 20'' / 406 |























