✨ New Arrivals Just Dropped!Explore
$31.81
Original: $90.88
-65%Eclat Locator—
$90.88
$31.81The Story
- NEW lightweight street rim with Éclat exclusive LOCATOR technology
- Unique dome structure around spoke hole allows for increased material and better spoke angle alignment
- Strong, lightweight double wall design
- Thick side walls to prevent dents on hang-ups
- Straight side walls for brake use
- 436 g (15.3 oz)
Attributes
| Brake Type | Rim |
| Depth | 16mm |
| Primary Color | Black |
| Rim Construction | Aluminum - Welded |
| Rim Drilling | 36 |
| Rim Internal Width | 34mm |
| Rim Material | Aluminum |
| Rim Weight | 436g |
| Tire Type | Clincher |
| Valve | Schrader |
| Wheel Diameter | 20'' |
| Wheel Diameter/ISO | 20'' / 406 |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
- NEW lightweight street rim with Éclat exclusive LOCATOR technology
- Unique dome structure around spoke hole allows for increased material and better spoke angle alignment
- Strong, lightweight double wall design
- Thick side walls to prevent dents on hang-ups
- Straight side walls for brake use
- 436 g (15.3 oz)
Attributes
| Brake Type | Rim |
| Depth | 16mm |
| Primary Color | Black |
| Rim Construction | Aluminum - Welded |
| Rim Drilling | 36 |
| Rim Internal Width | 34mm |
| Rim Material | Aluminum |
| Rim Weight | 436g |
| Tire Type | Clincher |
| Valve | Schrader |
| Wheel Diameter | 20'' |
| Wheel Diameter/ISO | 20'' / 406 |























