✨ New Arrivals Just Dropped!Explore
$39.95
Original: $114.15
-65%SRAM Level TL—
$114.15
$39.95The Story
- Heavyweight performance in a lightweight package
- Alloy DirectLink lever with a lever body that contains the same technology found in the Level TLM, Level Ultimate and Guide series of brakes
- Same proven lever technologies as Guide—piston, seals, reservoir and bladder
- Same power as Level Ultimate and Level TLM
- 370g
- SRAM Model ID: DB-LVL-TL-A1
Attributes
| Brake Material | Aluminum |
| Brake Weight | 370g |
| Caliper mount | Post mount |
| Disc Diameter | Not included |
| Fluid | DOT 5.1 |
| Hydraulic Hose Length | 950mm |
| Lever Blade Material | Aluminum |
| Pistons | 2 |
| Position | Front |
| Primary Color | Black |
| Shift Lever Comp. | MatchMaker X compatible |
Description
- Heavyweight performance in a lightweight package
- Alloy DirectLink lever with a lever body that contains the same technology found in the Level TLM, Level Ultimate and Guide series of brakes
- Same proven lever technologies as Guide—piston, seals, reservoir and bladder
- Same power as Level Ultimate and Level TLM
- 370g
- SRAM Model ID: DB-LVL-TL-A1
Attributes
| Brake Material | Aluminum |
| Brake Weight | 370g |
| Caliper mount | Post mount |
| Disc Diameter | Not included |
| Fluid | DOT 5.1 |
| Hydraulic Hose Length | 950mm |
| Lever Blade Material | Aluminum |
| Pistons | 2 |
| Position | Front |
| Primary Color | Black |
| Shift Lever Comp. | MatchMaker X compatible |






















