✨ New Arrivals Just Dropped!Explore
$43.26
Original: $123.60
-65%Renthal Fatbar V2—
$123.60
$43.26The Story
- The second version of the Fatbar has undergone a full structural re-design.
- In keeping with the demand for wider, gravity oriented handlebars, we have increased the width to 800mm.
- Our proven high grade 7050 T6 aluminium and variable gauge taperwall tubing is the key ingredient of the Fatbar.
- With careful and efficient use of material, we have massively reduced the weight to a trail-worthy 315g.
Attributes
| Backsweep | 7 |
| Handlebar Material | Aluminum |
| Rise | 40mm |
| Upsweep | 5 |
| Handlebar Weight | 315g |
| Handlebar Width | 800mm |
| Primary Color | Gold |
| Stem Clamp Diameter | 31.8mm |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
- The second version of the Fatbar has undergone a full structural re-design.
- In keeping with the demand for wider, gravity oriented handlebars, we have increased the width to 800mm.
- Our proven high grade 7050 T6 aluminium and variable gauge taperwall tubing is the key ingredient of the Fatbar.
- With careful and efficient use of material, we have massively reduced the weight to a trail-worthy 315g.
Attributes
| Backsweep | 7 |
| Handlebar Material | Aluminum |
| Rise | 40mm |
| Upsweep | 5 |
| Handlebar Weight | 315g |
| Handlebar Width | 800mm |
| Primary Color | Gold |
| Stem Clamp Diameter | 31.8mm |























