Original: $349.00
-65%$349.00
$122.15The Story
- Seismic Cassette with TCS internals and x2 nylon hub guards
- Stainless steel spokes, black nipples
- Light weight rim, rim tape included
- Hand built
Attributes
| Axle Type | 14mm |
| Depth | 16mm |
| Freehub Body | BMX Cassette |
| Hub Model | Eclat Seismic |
| Hub Spacing | 110mm |
| Position | Rear |
| Rim Color | Black |
| Rim Construction | Aluminum - Welded |
| Rim Drilling | 36 |
| Rim External Width | 34mm |
| Rim Material | Aluminum |
| Rim Model | Eclat E440 |
| Spoke Type | J-Bend |
| Valve | Schrader |
| Wheel Diameter/ISO | 20'' / 406 |
| Wheel Tire Type | Clincher |
| Wheel-Brake Comp. | Rim |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
- Seismic Cassette with TCS internals and x2 nylon hub guards
- Stainless steel spokes, black nipples
- Light weight rim, rim tape included
- Hand built
Attributes
| Axle Type | 14mm |
| Depth | 16mm |
| Freehub Body | BMX Cassette |
| Hub Model | Eclat Seismic |
| Hub Spacing | 110mm |
| Position | Rear |
| Rim Color | Black |
| Rim Construction | Aluminum - Welded |
| Rim Drilling | 36 |
| Rim External Width | 34mm |
| Rim Material | Aluminum |
| Rim Model | Eclat E440 |
| Spoke Type | J-Bend |
| Valve | Schrader |
| Wheel Diameter/ISO | 20'' / 406 |
| Wheel Tire Type | Clincher |
| Wheel-Brake Comp. | Rim |























