✨ New Arrivals Just Dropped!Explore
Select Title
From $92.88
Original: $265.38
-65%Eclat E440 / Cortex Evo FC—
$265.38
$92.88The Story
Attributes
| Axle Type | 14mm |
| Depth | 16mm |
| Freehub Body | BMX Cassette |
| Hub Model | Eclat Cortex Evo FC |
| Position | Rear |
| Rim Color | Black |
| Rim Construction | Aluminum - Welded |
| Rim Drilling | 36 |
| Rim External Width | 34mm |
| Rim Material | Aluminum |
| Rim Model | Eclat E440 |
| Spoke Type | J-Bend |
| Valve | Schrader |
| Wheel Diameter/ISO | 20'' / 406 |
| Wheel Tire Type | Clincher |
| Wheel-Brake Comp. | Rim |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Attributes
| Axle Type | 14mm |
| Depth | 16mm |
| Freehub Body | BMX Cassette |
| Hub Model | Eclat Cortex Evo FC |
| Position | Rear |
| Rim Color | Black |
| Rim Construction | Aluminum - Welded |
| Rim Drilling | 36 |
| Rim External Width | 34mm |
| Rim Material | Aluminum |
| Rim Model | Eclat E440 |
| Spoke Type | J-Bend |
| Valve | Schrader |
| Wheel Diameter/ISO | 20'' / 406 |
| Wheel Tire Type | Clincher |
| Wheel-Brake Comp. | Rim |























