Original: $58.16
-65%$58.16
$20.36The Story
- Cutout nose to minimize pressure and maximize blood flow for lasting comfort and performance
- Lightweight PU foam padding with strategically placed gel inserts alleviate pressure on sit bones
- Reflective printing on nose and rear for added visibility
- Weight: .68lb / 300g
- Dimensions: 10.6'' x 5.5'' / 270mm x 140mm
Attributes
| Color | Black/Grey |
| Cut Out | Yes |
| Gender | Unisex |
| Primary Color | Grey |
| Rail Material | Steel |
| Saddle Cover Material | Synthetic |
| Saddle Dimensions | 270 x 140mm |
| Saddle Weight | 300g |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
- Cutout nose to minimize pressure and maximize blood flow for lasting comfort and performance
- Lightweight PU foam padding with strategically placed gel inserts alleviate pressure on sit bones
- Reflective printing on nose and rear for added visibility
- Weight: .68lb / 300g
- Dimensions: 10.6'' x 5.5'' / 270mm x 140mm
Attributes
| Color | Black/Grey |
| Cut Out | Yes |
| Gender | Unisex |
| Primary Color | Grey |
| Rail Material | Steel |
| Saddle Cover Material | Synthetic |
| Saddle Dimensions | 270 x 140mm |
| Saddle Weight | 300g |























