Original: $196.31
-65%$196.31
$68.71The Story
- Fully CNC steerer
- Internally and externally butted
- Integrated crown race designed to work with integrated headsets with a 45° bearing
- Tapered triple butted fork blades
Attributes
| Axle/Hub spacing | 10x100mm |
| Fork Weight | 1022g |
| Material | Cr-Mo |
| Maximum Tire Width | 2.4'' |
| Steer Tube Length | 170mm |
| Steerer Tube | 1-1/8'' |
| Steerer Tube Material | Cr-Mo |
| Wheel Diameter | 20'' |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
- Fully CNC steerer
- Internally and externally butted
- Integrated crown race designed to work with integrated headsets with a 45° bearing
- Tapered triple butted fork blades
Attributes
| Axle/Hub spacing | 10x100mm |
| Fork Weight | 1022g |
| Material | Cr-Mo |
| Maximum Tire Width | 2.4'' |
| Steer Tube Length | 170mm |
| Steerer Tube | 1-1/8'' |
| Steerer Tube Material | Cr-Mo |
| Wheel Diameter | 20'' |























