✨ New Arrivals Just Dropped!Explore
Select Title
From $103.58
Original: $295.93
-65%Truvativ Descendant Carbon DUB—
$295.93
$103.58The Story
- Descendant carbon crankset uses a proprietary TRUVATIV carbon construction process that delivers a crankset light enough for XC, yet bold enough for Enduro.
- DUB™ technology features a better engineered bottom bracket and a new spindle design for a more uniform approach to bottom bracket fitment, better sealing against contamination, and a new measure of durability.
- SRAM Model ID: FC-DESC-C-B1
Attributes
| Crankset Material | Carbon |
| Speed | 11/12 |
| Teeth | 32 |
| Crankset Weight | 555g |
| Crank Spindle Diameter | 28.99mm |
| Interface | DUB |
| Pedals Thread | 9/16'' |
| Primary Color | Black |
| BCD | Direct Mount SRAM 3 Bolt |
| BB Inclusion | No |
Description
- Descendant carbon crankset uses a proprietary TRUVATIV carbon construction process that delivers a crankset light enough for XC, yet bold enough for Enduro.
- DUB™ technology features a better engineered bottom bracket and a new spindle design for a more uniform approach to bottom bracket fitment, better sealing against contamination, and a new measure of durability.
- SRAM Model ID: FC-DESC-C-B1
Attributes
| Crankset Material | Carbon |
| Speed | 11/12 |
| Teeth | 32 |
| Crankset Weight | 555g |
| Crank Spindle Diameter | 28.99mm |
| Interface | DUB |
| Pedals Thread | 9/16'' |
| Primary Color | Black |
| BCD | Direct Mount SRAM 3 Bolt |
| BB Inclusion | No |























