✨ New Arrivals Just Dropped!Explore
Select Title
From $65.15
Original: $186.14
-65%SRAM Rival1 Crankset—
$186.14
$65.15The Story
- Material: Forged Aluminum
- Chain Compatibility: SRAM 10 and 11 speed
- Pedal Spindle: 9/16''
- Bottom Bracket: Not Included
- X-Sync chainring included
- SRAM Model ID: FC-RIV-1-A1
Attributes
| BCD | 110 |
| Chainline | 45.5mm |
| Crankset Weight | 799g |
| Pedals Thread | 9/16'' |
| BB Inclusion | No |
| Drivetrain Spacing | Road |
| Primary Color | Black |
| Crankset Material | Aluminum |
| Speed | 11 |
Description
- Material: Forged Aluminum
- Chain Compatibility: SRAM 10 and 11 speed
- Pedal Spindle: 9/16''
- Bottom Bracket: Not Included
- X-Sync chainring included
- SRAM Model ID: FC-RIV-1-A1
Attributes
| BCD | 110 |
| Chainline | 45.5mm |
| Crankset Weight | 799g |
| Pedals Thread | 9/16'' |
| BB Inclusion | No |
| Drivetrain Spacing | Road |
| Primary Color | Black |
| Crankset Material | Aluminum |
| Speed | 11 |























