✨ New Arrivals Just Dropped!Explore
$67.17
Original: $191.92
-65%Campagnolo Super Record 12—
$191.92
$67.17The Story
- 12 speed Super Record front derailleur
- Split rod design increases leverage for faster and easier shifts
- Smoother operation
- Reversible cable clamp bolt improves compability with wider tires
- Fork design allows maximum crossovers
- Alloy inner cage plate and unidirectional carbon outer cage
- Titanium hardware
- Weight: 79g
Attributes
| FD Mount Type | Braze-on |
| Chainstay Angle | 61-66 |
| Max Chainring | 53T |
| Speed | 12 |
| FD Weight | 79g |
| Swing | Down |
| Cable Pull | Down |
| Chainline | 43.5mm |
| Primary Color | Black |
| FD Capacity | 16T |
Description
- 12 speed Super Record front derailleur
- Split rod design increases leverage for faster and easier shifts
- Smoother operation
- Reversible cable clamp bolt improves compability with wider tires
- Fork design allows maximum crossovers
- Alloy inner cage plate and unidirectional carbon outer cage
- Titanium hardware
- Weight: 79g
Attributes
| FD Mount Type | Braze-on |
| Chainstay Angle | 61-66 |
| Max Chainring | 53T |
| Speed | 12 |
| FD Weight | 79g |
| Swing | Down |
| Cable Pull | Down |
| Chainline | 43.5mm |
| Primary Color | Black |
| FD Capacity | 16T |












