✨ New Arrivals Just Dropped!Explore
Select Title
From $106.88
Original: $305.38
-65%Zipp SL Speed Stem—
$305.38
$106.88The Story
- Stiff, secure, and light weight with a sleek design that compliments any bike.
- Includes stiff aluminum faceplate and titanium hardware Torx T25 heads for
precise torque readings and ease of adjustment.
- Matte Black finish
- Zipp QuickView integrated mount available separately
- 123g (100mm)
- SRAM Model ID: ST-SL-S-B2
Attributes
| Stem Material | Carbon |
| Stem Weight | 123g |
| Steerer Tube | 1-1/8'' |
| Handlebar Diameter | 31.8mm |
| Stack Height | 41 |
| Face Plate Bolts | 4 |
| Primary Color | Black |
| Stem Angle | 6° |
Description
- Stiff, secure, and light weight with a sleek design that compliments any bike.
- Includes stiff aluminum faceplate and titanium hardware Torx T25 heads for
precise torque readings and ease of adjustment.
- Matte Black finish
- Zipp QuickView integrated mount available separately
- 123g (100mm)
- SRAM Model ID: ST-SL-S-B2
Attributes
| Stem Material | Carbon |
| Stem Weight | 123g |
| Steerer Tube | 1-1/8'' |
| Handlebar Diameter | 31.8mm |
| Stack Height | 41 |
| Face Plate Bolts | 4 |
| Primary Color | Black |
| Stem Angle | 6° |























