Original: $163.60
-65%$163.60
$57.26The Story
Attributes
| Crown Race Diameter | 40mm |
| Headset Type | Integrated |
| Material | Aluminum |
| S.H.I.S. | IS42/28.6 | IS52/40 |
| Lower Cup | 52mm |
| Headset Position | Complete |
| SHIS Lower | IS52/40 |
| Steerer Tube | 1-1/8''-1.5'' |
| Bearing Grade | Stainless Steel |
| SHIS Upper | IS42/28.6 |
| Upper Cup | 42mm |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Attributes
| Crown Race Diameter | 40mm |
| Headset Type | Integrated |
| Material | Aluminum |
| S.H.I.S. | IS42/28.6 | IS52/40 |
| Lower Cup | 52mm |
| Headset Position | Complete |
| SHIS Lower | IS52/40 |
| Steerer Tube | 1-1/8''-1.5'' |
| Bearing Grade | Stainless Steel |
| SHIS Upper | IS42/28.6 |
| Upper Cup | 42mm |























