✨ New Arrivals Just Dropped!Explore
Select Title
Select Choose
From $99.25
Original: $283.57
-65%RockShox Recon Silver RL D1—
$283.57
$99.25The Story
- Motion Control™ damping featuring low speed compression adjustment to lockout
- Fast Black finished 32mm steel upper tubes couple stiffness with a premium look
- SRAM Model ID: FS-RCNS-RL-D1
Attributes
| Damping | Motion Control |
| Stanchions Diameter | 32mm |
| Stanchions Material | Steel |
| Steerer Tube Material | Aluminum |
| Crown Material | Aluminum |
| Primary Color | Black |
| Maximum Rotor Size | 220mm |
| Spring Adjustments | Air pressure |
| Damping Adjustments | Extl rebnd, low speed comp to lock |
| Lower Tubes Material | Magnesium |
| Spring Type | Air |
| Brake Type | Disc |
| Remote | Included |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
- Motion Control™ damping featuring low speed compression adjustment to lockout
- Fast Black finished 32mm steel upper tubes couple stiffness with a premium look
- SRAM Model ID: FS-RCNS-RL-D1
Attributes
| Damping | Motion Control |
| Stanchions Diameter | 32mm |
| Stanchions Material | Steel |
| Steerer Tube Material | Aluminum |
| Crown Material | Aluminum |
| Primary Color | Black |
| Maximum Rotor Size | 220mm |
| Spring Adjustments | Air pressure |
| Damping Adjustments | Extl rebnd, low speed comp to lock |
| Lower Tubes Material | Magnesium |
| Spring Type | Air |
| Brake Type | Disc |
| Remote | Included |























