✨ New Arrivals Just Dropped!Explore
Select Title
Select Choose
From $138.14
Stans No Tubes Crest MK4—
$138.14
The Story
- Asymmetric rim design allows for a stronger wheel while offering the easy inflation and Stan’s trademark unmatched airtight seal.
- 25mm width optimized for 40mm Gravel tires and up to 2.3'' mountain tires
- Light and durable 6069 aluminum with welded joint and reinforced spoke bed
Attributes
| Rim Eyelets | No |
| Tire Type | Tubeless Ready |
| Valve | Presta |
| Depth | 18mm |
| Rim Material | Aluminum |
| Rim Internal Width | 25mm |
| Primary Color | Black |
| Rim Center Offset | 1.5mm |
| Brake Type | Disc |
| Rim Construction | Double wall |
Description
- Asymmetric rim design allows for a stronger wheel while offering the easy inflation and Stan’s trademark unmatched airtight seal.
- 25mm width optimized for 40mm Gravel tires and up to 2.3'' mountain tires
- Light and durable 6069 aluminum with welded joint and reinforced spoke bed
Attributes
| Rim Eyelets | No |
| Tire Type | Tubeless Ready |
| Valve | Presta |
| Depth | 18mm |
| Rim Material | Aluminum |
| Rim Internal Width | 25mm |
| Primary Color | Black |
| Rim Center Offset | 1.5mm |
| Brake Type | Disc |
| Rim Construction | Double wall |























