✨ New Arrivals Just Dropped!Explore
Select Title
Select Choose
From $119.61
Original: $341.73
-65%Stans No Tubes Crest MK4—
$341.73
$119.61The Story
- Asymmetric rim design allows for a stronger wheel while offering the easy inflation and Stan’s trademark unmatched airtight seal.
- 25mm width optimized for 40mm Gravel tires and up to 2.3” mountain tires
- Light and durable 6069 aluminum with welded joint and reinforced spoke bed
Attributes
| Hub Model | M-PULSE |
| Rim Material | Aluminum |
| Rim Color | Black |
| Wheel Tire Type | Tubeless Ready |
| Rim Model | Crest MK4 |
| Spoke Type | Sapim D-Light |
| Depth | 18mm |
| Rim Drilling | 32 |
| Rim External Width | 28.4mm |
| Rim Internal Width | 25mm |
| Skewers Included | No |
| Valve | Presta |
| Wheel-Brake Comp. | Disc IS 6-bolt |
| Rim Construction | Double wall |
| Rim inner width range | 22-27.9mm |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
- Asymmetric rim design allows for a stronger wheel while offering the easy inflation and Stan’s trademark unmatched airtight seal.
- 25mm width optimized for 40mm Gravel tires and up to 2.3” mountain tires
- Light and durable 6069 aluminum with welded joint and reinforced spoke bed
Attributes
| Hub Model | M-PULSE |
| Rim Material | Aluminum |
| Rim Color | Black |
| Wheel Tire Type | Tubeless Ready |
| Rim Model | Crest MK4 |
| Spoke Type | Sapim D-Light |
| Depth | 18mm |
| Rim Drilling | 32 |
| Rim External Width | 28.4mm |
| Rim Internal Width | 25mm |
| Skewers Included | No |
| Valve | Presta |
| Wheel-Brake Comp. | Disc IS 6-bolt |
| Rim Construction | Double wall |
| Rim inner width range | 22-27.9mm |























